Results for North West Orienteering Club NI Colour Series 3 on 01-Apr-2017


Brown

6.5km 225m

Pos Name Club Age Class Time
1st Steven Linton NWOC M50 52:57
2nd Frazer Howe LVO M20 55:20
3rd Paul Pruzina CUOC M20 60:07
4th Michael Burton LVO M55 60:32
5th Billy Reed LVO M50 61:18
6th Ciara Largey FERMO W21 69:26
7th Declan McGrellis LVO M45 73:09
8th Graeme Francis KNOBOC M50 75:34
9th Olivia Baxter LVO W21 80:48
10th Stephanie Pruzina LVO W50 93:09
11th Billy Fyffe FERMO M60 110:23

Blue

5.4km 200m

Pos Name Club Age Class Time
1st Philip Mc Goldrick FERMO M40 61:25
2nd Sid Green LVO M40 65:08
3rd Colin Henderson LVO M65 67:19
4th Andy McInroy NWOC M40 70:14
5th Richard Gamble LVO M40 74:15
6th Andrew Hearnshaw NWOC M50 75:08
7th Rachel Collins LVO W16 77:59
8th Heather Cairns LVO W50 79:53
9th Stephen Gilmore LVO M55 81:29
10th Geoffrey Collins LVO M50 81:58
11th Philip Baxter LVO M65 85:26
12th Simon Reeve FERMO M40 87:31
13th Des Fletcher NWOC M55 88:19
14th Sophie Pruzina LVO W18 90:53
15th Fred Hamond LVO M65 93:46
16th Daniel Murphy DUOC M20 94:33

Green

4.2km 180m

Pos Name Club Age Class Time
1st Conor McGuinness NWOC M20 58:18
2nd Odhran Mc goldrick FERMO M16 67:03
3rd Mark Philpott NWOC M50 72:29
4th Richard Williamson LVO M65 72:47
5th Ann Savage LVO W60 73:31
6th Michael Murphy LVO M55 78:18
7th Ailleen McCarron LVO W50 78:54
8th Helen Baxter LVO W60 82:08
9th Charlie Reid NWOC M55 89:15
10th Stephen Black NWOC M16 93:02
11th Gerry Meehan NWOC M60 95:38
12th Gavin Cairns LVO M45 107:16
13th Alison Collins LVO W50 141:00
m16 Malachy McGuinness NWOC M50 64:31

Light Green

3.2km 110m

Pos Name Club Age Class Time
1st Fred Corscadden NWOC M60 49:13
2nd Ruth Blair NWOC W50 52:24
3rd Richard McCourt LVO M70 56:07
4th Cecil Armstrong LVO M65 56:25
5th Noel Bogle NWOC M80 63:37
6th Meadow McCauley LVO W14 66:40
7th Alan Gartside LVO M70 74:40
8th Ursula Meehan NWOC W55 79:57
9th Trevor Murphy LVO M65 81:07
10th Daphne Hamond LVO W60 82:19
11th Rosemary Croley LVO W75 108:20

Long Orange

3.7km 95m

Pos Name Club Age Class Time
1st Joanne McCauley LVO W40 44:18
2nd Lauren Howe LVO W21 49:40
3rd Jenny Orr LVO W65 65:02

Orange

2.6km 85m

Pos Name Club Age Class Time
1st Ben Cairns LVO M12 30:16
2nd Juls Hanvey LVO W21 32:40
3rd Rachel Reid NWOC W55 34:32
4th Sohpie MacLure   W16 63:14
5th Margo Genier   W16 63:17
6th Mollie Fyrth   W16 63:23
7th Shea Dowghty   M10 67:52
8th Caitlin Dowghty   W10 68:20
m7-9 Finn McInroy   M4 30:04
w10 Luke Collins LVO M14 39:58
w6 Connie McNamee LVO W65 48:49

Yellow

2.1km 45m

Pos Name Club Age Class Time
1st Finn McInroy NWOC M14 12:48
2nd Peter Gamble LVO M12 16:14
3rd Aoife Mc goldrick FERMO W14 17:19
4th Rebecca Linton NWOC W12 22:51
5th Aaron Sharkey   M12 22:53
6th Thomas Dowghty   M12 22:57
7th Eila Dowghty   W10 23:23
8th Joe Mullins   M10 27:47
9th Dan Mullins   M10 27:58
10th Annie Mullins   W40 29:37
11th Ciara Smyth NWOC W10 36:40
12th Ava Norris   W10 36:42
13th Matthew Smyth NWOC M10 37:51
14th Catherine Walker   W20 41:24

White

1.6km 30m

Pos Name Club Age Class Time
1st Grace Gamble LVO W10 15:39
2nd= Pete Dowghty   M50 16:22
2nd= Eila Dowghty   W10 16:22
4th Shea McGlinchey   M10 23:09
5th Caitlin McGlinchey   W10 23:23
6th Katherine MacLurg   W50 26:53
7th Ruby Linton NWOC W10 31:56