Results for NI Colour Series 4 - Garvagh Forest - 25-Aug-2018

Course Results

Brown

Results

7.5km 110m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Paul Pruzina LVO M21 47:35  
2nd Steven Linton NWOC M50 56:19 +8:44
3rd Robbie Bryson FERMO M55 60:08 +12:33
4th Jonathan McCloy NWOC M21 61:11 +13:36
5th Helen Ockenden CUOC W21 63:51 +16:16
6th Andrew Elwood LVO M18 64:19 +16:44
7th Simon Reeve FERMO M40 65:18 +17:43
8th Philip Mc Goldrick FERMO M45 71:12 +23:37
9th Alan Elwood LVO M45 72:07 +24:32
Brown standard time 72:07
10th Olivia Baxter LVO W21 75:09 +27:34
11th Conor McKernon LVO M40 75:49 +28:14
12th Helen Pruzina LVO W21 80:31 +32:56
13th Ciara Largey FERMO W21 82:27 +34:52
14th Des Fletcher NWOC M55 91:44 +44:09
15th Stephanie Pruzina LVO W50 93:17 +45:42
16th Sam McNeilly LVO W21 96:08 +48:33
17th Chloe Reed LVO W21 98:58 +51:23

Blue

Results

5.8km 95m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Richard Vasey LVO M45 52:08  
2nd Neil Gilbert BAOC M35 55:04 +2:56
3rd Lyle Fleming LVO M55 55:23 +3:15
4th Peter Reed LVO M16 58:03 +5:55
5th Stephen Gilmore LVO M55 59:07 +6:59
6th Richard Gamble LVO M45 60:11 +8:03
7th Bobby Smyth NWOC M45 60:24 +8:16
8th Raymond Finlay FERMO M65 61:21 +9:13
9th Billy Reed LVO M50 65:22 +13:14
10th Anthony McGonigle NWOC M65 66:06 +13:58
11th Cliodhna Donaghy GEN W16 67:03 +14:55
12th Mathew Vasey LVO M16 67:46 +15:38
13th Eibhlin Largey FERMO W21 68:28 +16:20
14th Mark Pruzina LVO M55 68:42 +16:34
15th Brian Mc Nabb BOF M55 69:15 +17:07
16th Daniel Vasey LVO M16 69:25 +17:17
17th Sophie Pruzina LVO W20 70:26 +18:18
18th Kenny Weir LVO M55 73:52 +21:44
19th Mark Philpott NWOC M55 76:23 +24:15
20th Sarah Gamble LVO W40 78:10 +26:02
Blue standard time 78:12
21st Ann Savage LVO W60 79:41 +27:33
22nd Rachel Collins LVO W18 82:28 +30:20
23rd Eoin Browne GEN M45 82:31 +30:23
24th Stephen Knight LVO M55 83:19 +31:11
25th Sharon Dickenson LVO W40 84:56 +32:48
26th Colin Smith LVO M50 85:27 +33:19
27th Ellen Smith LVO W18 119:13 +67:05

Green

Results

4.5km

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Heather Cairns LVO W50 47:19  
2nd Ross Walker NWOC M35 47:41 +0:22
3rd Gordon Stephens LVO M60 51:23 +4:04
4th Colin Henderson LVO M65 53:55 +6:36
5th Violet Linton LVO W45 57:28 +10:09
6th Dennis Murphy LVO M60 57:49 +10:30
7th Nigel Pim WATO M45 60:01 +12:42
8th Teresa Finlay FERMO W65 65:20 +18:01
9th Peter Howe LVO M55 66:27 +19:08
10th Aoife Donaghy GEN W20 68:03 +20:44
Green standard time 70:59
11th Martina Rowe GEN W45 76:37 +29:18
12th Ursula Meehan NWOC W55 79:03 +31:44
13th Richard Williamson LVO M65 80:54 +33:35
14th Alison Collins LVO W50 82:00 +34:41
15th Ian Jamison LVO M60 84:35 +37:16
16th Brian Mcgale     89:00 +41:41
17th Kathryn Walley FIN W55 95:16 +47:57
18th Gavin Cairns LVO M50 97:17 +49:58

Short Green

Results

3.4km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Fred Corscadden NWOC M60 45:21  
2nd Jordan Pim WATO W16 58:44 +13:23
3rd Alan Gartside LVO M75 69:52 +24:31
Short Green standard time 69:52
4th Ciaran Donaghy GEN M55 73:49 +28:28
5th Noel Bogle NWOC M80 74:10 +28:49

Light Green

Results

3.8km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Ben Cairns LVO M14 54:48  
2nd Dan Murphy LVO M14 56:25 +1:37
3rd Richard McCourt LVO M75 69:54 +15:06
4th Zach Murphy LVO M14 71:41 +16:53
5th EmilyRowe GEN W14 78:14 +23:26
6th Oliver O'Kane LVO M14 80:33 +25:45
Light Green standard time 82:12
7th Jeni Pim WATO W45 83:58 +29:10
8th Lauren Howe IND W21 103:20 +48:32
9th Sinead Kearns FINGAL W14 107:44 +52:56
  Enda Young     m10-12  

Orange

Results

3.1km 40m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Oscar Rowe GEN M12 32:00  
2nd Gerry Browne GEN M12 33:56 +1:56
3rd Rebecca Linton NWOC W12 42:40 +10:40
4th Peter Gamble LVO M12 62:09 +30:09
Orange standard time 62:09
5th Sadhbh Hassett SETANTA W10 65:48 +33:48
6th Rachael McCourt   W45 76:53 +44:53
7th Matthew McCourt   M12 76:59 +44:59
8th Killian Sandercock LVO M12 80:03 +48:03

Yellow

Results

2.8km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Fionnuala Rowe GEN W10 22:13  
2nd Niamh Browne GEN W10 26:58 +4:45
3rd Ruby Linton NWOC W10 30:42 +8:29
4th Fionn Hassett SETANTA M10 38:25 +16:12
5th Deirbhle Hassett SETANTA W10 38:55 +16:42
n/c Lexie Conway     39:26  
n/c Darragh Conway     39:49  
6th Matthew Smyth NWOC M10 44:59 +22:46
7th Ava Norris NWOC W12 46:09 +23:56
Yellow standard time 46:09
8th Ciara Smyth NWOC W12 46:33 +24:20
n/c Jamie Conway     47:34  
9th Caitlin Stewart   W10 48:46 +26:33
10th James Armstrong   M10 49:10 +26:57
11th Scarlet Stewart   W10 50:07 +27:54
n/c Team Youth Club     52:08  
12th David Lyttle     53:32 +31:19
13th Callann McCloy   M2 79:31 +57:18

White

Results

2.2km 20m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Scarlett Stewart     25:35  
2nd Caitlin Stewart     25:43 +0:08
3rd James Armstrong     26:29 +0:54
White standard time 26:29
  Oonagh Reeve FERMO W10 m3-8  
Garvagh Youth Group - Team Event
1 Youth Club 2     21:53  
2 Youth Club 1     23:52  
3 Youth Club 3     25:04